Kiedy zapisujesz się na kurs językowy (u Viddy lub gdziekolwiek indziej), pomocne może być założenie na samym początku, w jaki sposób będziesz z kursu korzystać. Wiadomo, nie wszystko da się przewidzieć. Czasami zdarza się „życie” i plany trzeba układać od nowa  Nierzadko jednak postanowienie sobie z góry, że na przykład konkretną ilość czasu wtedy i wtedy przeznaczymy na naukę, bardzo może się nam przydać. Szczególnie kiedy opadnie pierwszy zapał i potrzebna nam będzie motywacja do dalszej pracy.

Poniżej znajdziesz instrukcję obsługi i pomysły na to, jak zaplanować pracę z kursami „Jak zdać norskprøve”, także w wersji dla tych, którzy naprawdę mają ograniczone zasoby czasowe, a jednak uczyć się chcą. Jeżeli chodzisz już na kurs gdzie indziej, też przeczytaj. Wiadomo, kursy z Viddą są jedyne w swoim rodzaju, ale pomysły na planowanie są uniwersalne i raczej do zastosowania także w innych miejscach.

Praca samodzielna

Kurs „Samodzielni Zdobywcy” lub Twoja samodzielna nauka we własnym zakresie
(„Samodzielni” to ten kurs, w którym codziennie dostajesz do zrobienia jakieś zadania. Niektóre z książki, niektóre w postaci zdań do tłumaczenia i błędów do poprawiani, niektóre takie jak te, co to same się poprawiają.)

Jak pracować – tryb minumum

  • Przyjmij i zaakceptuj, że nie zrobisz wszystkiego. Twoim zadaniem jest wybranie tego, co najważniejsze i efektywne wykorzystanie tego czasu, który masz do dyspozycji.
  • Pamiętaj, że skuteczne planowanie oszczędzi Ci czas na dalszym etapie nauki (potem nie musisz się zastanawiać „za co zabrać się teraz”. A to – wiem z autopsji – zżera mnóstwo czasu i energii!). Zdecyduj więc mniej więcej, ile czasu na norweski masz do dyspozycji w ciągu tygodnia. I kiedy. Tak konkretnie.
  • Zastanów się, który z obszarów jest dla Ciebie największym wyzwaniem i na nim się skup. Jeżeli jest to np. gramatyka, zaplanuj przede wszystkim robienie poniedziałkowych ćwiczeń z gramatyki i czwartkowych powtórek. Jeżeli pisanie, zrób tygodniowy plan nauki stricte pod pisanie tekstów.
  • Szukaj pustych przebiegów w ciągu Twojego dnia. Czasu masz, wiadomo, mało, ale szukaj sytuacji, kiedy np. czekasz na autobus i mogłabyś pracować z fiszkami (przykład fiszek z kursu o tu), słuchać podcastów lub układać sobie w głowie odpowiedzi na egzamin ustny. Takie momenty to: czekanie na autobus, poczekalnia u lekarza, jazda samochodem, zajęcia pozaszkolne dzieci itd.
  • Szukaj każdej możliwej okazji do kontaktu z językiem. Czytaj ogłoszenia w sklepach, słuchaj radia, zapisuj ciekawe zasłyszane wyrażenia itd.
  • Przykładowy plan pracy minimum z kursem na cały tydzień:

NIEDZIELA WIECZOREM: Postanów, nad czym będziesz chciał(a) w danym tygodniu popracować. Gramatyka? Czytanki? Słownictwo?Pisanie? Mówienie? Zaplanuj jeden półgodzinny blok w nadchodzącym tygodniu, kiedy zajmiesz się tym tematem. (Zadania w grupie na Facebooku pojawiają się co prawda w konkretne dni, ale Ty nie musisz się ich trzymać. Na stronie masz zawsze zadania do wykonania od razu na cały tydzień – gramatyka, słówka, czytanie, pisanie itd.
PONIEDZIAŁEK: Przejrzyj treści do wykonania na cały tydzień zrób jedno zadanie z gramatyki (jedno z interaktywnych zadań dostępnych w kursie lub z książki).
WTOREK: Przez dziesięć minut rzuć okiem na jedną z czytanek i wypisz z niej pięć słówek, których chcesz się nauczyć
ŚRODA: Odpal na komórce Quizlet ze słówkami z danego tygodnia. Potem możesz się nimi bawić w kolejce do lekarza, na przystanku i czekając aż zagotuje się woda na makaron.
CZWARTEK: Przejrzyj zadania do napisania i poświęć pięć minut na wymyślenie, co na dany temat masz do powiedzenia. Znajdź w słowniczku z danego tygodnia lub w tekście na dany temat (B2: tu strona Viddy z mnóstwem inspiracji do pisania) kilka przydatnych słówek.
PIĄTEK: Napisz trzy zdania na zadany temat. (Zapewniam Cię: trzy zdania są o niebo lepsze od zera zdań).
PLUS OCZYWIŚCIE: To dodatkowe pół godziny zaplanowane w niedzielę wieczorem.

Praca w trybie „kurs intensywny”

(czyli masz troche czasu, ale języka potrzebujesz nauczyć się jak najszybciej w krótkim czasie)

  • Zobacz, czy pomoże Ci zaplanowanie, w jakich konkretnie godzinach będziesz się codziennie uczyć. Treści w kursie jest na około 1 – 1,5 godziny nauki dziennie (zależnie oczywiście od Twojego aktualnego poziomu. Jeżeli kurs jest dla Ciebie tylko powtórką, zadania zrobisz dużo szybciej. Jeżeli dopiero zaczynasz pracę na danym poziomie, niektóre ćwiczenia mogą zająć Ci chwilę więcej). W kursie poszczególne zadania zaplanowane są na każdy z pięciu dni roboczych, ale na stronie widzisz od razu zadania na cały tydzień.
  • Jeżeli nie zrobisz wszystkiego, absolutnie nic nie szkodzi, jeżeli jednak postanowisz, o jakiej porze będzie ta godzina, którą masz na norweski, łatwiej będzie Ci pracować systematycznie.
  • Chłoń język wszystkimi możliwymi kanałami, przestaw się na norweską telewizję, słuchaj muzyki, znajdź serial, który Ci się podoba
  • Zadawaj pytania. Jeżeli zapisałeś się na kurs z Viddą, w grupie kursowej, jeżeli uczysz się gdzie indziej lub samodzielnie, pytaj znajomych lub, w grupie Polakker skriver på norsk. Już samo formułowanie przez Ciebie pytania sprawia, że Twoja nauka staje się bardziej aktywna.

Nauka pisania

(Wersja kursu z pisaniem prac, czyli wersja „Pisarze i Pisarki”)
(Z kursów Viddy to jest wersja „Pisarze i Pisarki”,  czyli taka, w której oprócz codziennych zadań dostajesz jeszcze możliwość sprawdzenia prac. Wskazówki te możesz też zastosować, jeżeli sam(a), lub z nauczycielem, przygotowujesz się do pisania prac egzaminacyjnych i przede wszystkim na tym potrzebujesz się skupić.

Jak pracować – tryb minimum

  • Tu założenia są takie same jak w wersji z samodzielną pracą. Z tym, że Twoim najważniejszym zadaniem jest napisanie jak największej liczby prac. Pisząc się przecież uczysz:)
  • przykładowy plan pracy na tydzień

PONIEDZIAŁEK: Przeczytaj tematy prac do napisania w danym tygodniu. Zajrzyj do informacji zwrotnej od Twojego nauczyciela na temat Twojej poprzedniej pracy (wiesz, że Vidda niektóre prace sprawdza w postaci filmów?). Wypisz trzy rzeczy, na których chcesz się skupić pisząc kolejną pracę (Nawet jeżeli błędów jest trochę, Ty wypisz sobie trzy rzeczy!
Jeżeli nie rozumiesz czegoś z gramatyki, zadaj pytanie w grupie lub skorzystaj ze zbiorczej strony z gramatyką dostępnej na platformie kursowej)
WTOREK: Przejrzyj czytanki z danego tygodnia i znajdź 5 fraz, które przydadzą Ci się w pisaniu
ŚRODA: Wymyśl, co chcesz napisać w Twojej pracy (to możesz także robić w drodze do pracy, stojąc na przystanku itd.). Spróbuj napisać dwa lub trzy zdania. Być może przyda Ci się też słowniczek ze słówkami z danego tygodnia dostępny w kursie.
CZWARTEK: Zrób jedno zadanie z gramatyki lub z powtórek z danego tygodnia
PIĄTEK: dokończ pisanie🙂 Jeżeli masz mało czasu, nastaw budzik na taką ilość czasu, jak masz do dyspozycji (nawet jeżeli jest to 15 minut). W kursie Viddy jest tak, że na napisanie pracy „Pisarze” mają do dwóch tygodni od ich zadania. Dlatego z radością przyjmuję także takie niedokończone. Jeżeli Ci to pomoże, dopisz w mailu „to jest szkic, bo więcej nie zdązyłem”. I wyślij. (Lepszy jest tekst niedokończony niż żaden:))

Praca w trybie „kurs intensywny”

(czyli masz troche czasu, ale języka potrzebujesz nauczyć się jak najszybciej w krótkim czasie)

  • Tak jak w przypadku pracy z kursem dla Samodzielnych, tu może pomóc Ci wyznaczenie sobie konkretnych godzin prac z kursem.
  • Kurs z pisaniem prac robi się dość intensywny, więc przyda się też wybranie obszaru, który dla Ciebie jest najważniejszy (w danym tygodniu lub w całym kursie) i dopilnowanie, żeby z tego obszaru robić większość zadań.
  • Pamiętaj, że wszyscy uczestnicy kursu mają dostęp do strony z zebranymi wyjaśnieniami po polsku dotyczącymi gramatyki. Korzystanie z niej na pewno ułatwi pisanie
  • Jeżeli brakuje Ci inspiracji do wymyślania argumentów na poziomie B2, zajrzyj tutaj. Znajdziesz tu listę przykładowych pytań egzaminacyjnych i podlinkowane artykuły na temat powiązany z danym pytaniem.
  • Na poziomie B1 Twoje zadanie polega na rozpisaniu się. Na egzaminie potrzebujesz pokazać, że masz wystarczająco dużo słownictwa do pisania na zadany temat, nikt nie wymaga jednak od Ciebie pisania bez błędów. Najważniejsze jest więc, żebyś pisał(a), a nie żeby było idealnie. Spokojnie wysyłaj więc prace nieidealne, niedokończone i szkice. Najważniejsze jest regularne pisanie.
  • Na poziomie B2 wymagania są jednak trochę surowsze niż na B1, dlatego moim celem w kursie jest pokazanie Ci krok po kroku, jak się za taką pracę zabrać, jak powinna ona być podzielona i jak powinna wyglądać. Rób więc piątkowe zadania i ucz się pisać krok po kroku. I tu też obowiązuje zasada, że lepiej napisać pracę niedokończoną i nieidealną niż żadną

Kurs z lekcjami na żywo

(wersja „Mówcy i Mówczynie”)

Jak pracować – tryb minimum

  • Zależnie od tego, czy Twoim głównym celem jest tylko rozgadanie się, czy także pisanie, wybierasz jeden z tygodniowych planów pracy „Samodzielny” lub dla „Pisarzy”.
  • Nawet jeżeli nie masz możliwości uczyć się dużo między zajęciami, postaw na maksymalne skorzystanie z lekcji na żywo.
  • Przychodź punktualnie.
  • Podczas lekcji staraj się mówić tylko po norwesku (uczysz się w ten sposób dużo więcej niż kiedy ja Twoje polskie zdania lub frazy będę tłumaczyć na norweski).
  • Notuj podczas lekcji. Dostęp do notatek z zajęć oczywiście będzie, ale pisząc i wybierając to, co dla Ciebie istotne, dużo się uczysz.
  • Kup podręcznik i korzystaj z niego podczas zajęć. Nie, nie będziemy czytać na zajęciach czytanek na głos (chyba, że ktoś wyraźnie sobie zażyczy w ramach ćwiczenia wymowy). Podręcznik na lekcji ma Ci służyć jako pomoc i ściąga – jeżeli to Ty znajdziesz potrzebną Ci frazę zamiast poprosić nauczyciela o przetłumaczenie, łatwiej będzie Ci ją potem odnaleźć po raz kolejny i docelowo zapamiętać. W ten sam sposób wykorzystuj kursowe słowniczki, które dostajesz w każdym tygodniu.

Praca w trybie „kurs intensywny”

(czyli masz troche czasu, ale języka potrzebujesz nauczyć się jak najszybciej w krótkim czasie)

  • Na początku zdecyduj, co jest dla Ciebie najważniejsze i skup się przede wszystkim na tym
  • Zaplanuj w miarę dokładnie, kiedy w tygodniu będziesz uczyć się norweskiego
  • Otaczaj się norweskim tam, gdzie tylko jest to możliwe
  • Zbieraj i zapisuj przydatne frazy. Nie tylko podczas pracy z kursem, ale i przy innych okazjach
  • Tekstów nie czytaj szukając w nich wyrażeń, których nie rozumiesz, ale tych, których nie używasz.
  • Wypisuj sobie i zadawaj pytania dotyczące treści w kursie (gramatyka, słownictwo itd)
  • Podczas lekcji mów tylko po norwesku, notuj staraj się jak najwięcej wynieść z lekcji
  • Przygotowuj się do lekcji. Czytaj przed zajęciami czytanki, kolekcjonuj pytania, które na lekcji będziesz chciał zadać nauczycielowi
  • Przerabiaj słówka przygotowane przeze mnie w aplikacji Quizlet
Koszyk0
Brak produktów w koszyku!
0