„God natt Oslo”- czyli uczymy się norweskiego z piosenek

„God natt Oslo”- czyli uczymy się norweskiego z piosenek

(Vidda tłumaczy „God natt Oslo” – artykuł pisany na zachętę od i dla Nordic Talking Festival)

Wiecie, że muzyki naprawdę wiele można się nauczyć? Nie tylko wymowy i melodii języka, ale także nowych słówek i wyraźeń, które same wejdą nam do głowy. kiedy będziemy nucić, śpiewać lub nawet jeżeli odsłuchamy tę samą piosenkę odpowiednią liczbę razy.

(więcej…)

Wyrób sobie nawyk

Wyrób sobie nawyk

Kiedy mowa o uczeniu się języków, dość dużo mówi się o motywacji. Zapomina się jednak często, jak istotne jest wyrabianie sobie odpowiednich nawyków. Dlaczego jest to takie ważne? Bo czynności, które weszły nam w nawyk, wykonuje się automatycznie, nie trzeba więc tracić energii na zastanawianie się, czy coś zrobić, jak coś zrobić, ewentualnie szukanie wymówek, dlaczego nie robić tego teraz.

(więcej…)

Obejrzyj sobie film

Obejrzyj sobie film

Oglądanie filmów jest świetnym sposobem na naukę języka. Poniżej znajdziesz bardzo subiektywny przegląd norweskiej kinematografii ostatnich kilkunastu lat. Oglądaj, delektuj się zdjęciami, z napisami, bez napisów, wypisuj słówka albo nie wypisuj. Możesz powtarzać kwestie za aktorami, możesz po prostu cieszyć się z obcowania z językiem. Ale zacznij już dzisiaj. Idź do biblioteki, pożycz od koleżanki, spytaj znajomych kto ma i się podzieli. Ale zrób to. Dzisiaj.

(więcej…)

Jak pisać po norwesku?

Jak pisać po norwesku?

Nikogo chyba nie trzeba przekonywać, jak dobre rezultaty może przynieść nauka języka obcego poprzez pisanie. Wielu uczniów ma przed nim jednak poważne opory ze względu na największy, bo rozłożony w czasie, wysiłek, jaki trzeba w nie włożyć. Pomocą może w tym wypadku okazać się wiedza wyniesiona z lekcji polskiego, np. zasada o podziale tekstu na wstęp, rozwinięcie i zakończenie, reguła „nowa myśl-nowy akapit”, itp. Czemu warto się jednak przyjrzeć bliżej, jeśli chodzi o teksty tworzone po norwesku? Stworzyliśmy dla Was listę 10 wskazówek odnoszących się w szczególności do tego pięknego języka. 🙂

(więcej…)

Darmowe lekcje

Darmowe lekcje

Darmowej lekcji udzieli Ci sąsiad, pani w sklepie, przedszkolanka Twojego dziecka, a na wyższym poziomie nawet pani z urzędu skarbowego. Jak taką lekcję dostać?

(więcej…)